02188324127 | 02188340516

info@hasibworld.ir

ارزش گذاری فناوری و سهام

به‌طور کلی هر کسب و کاری مالک سه نوع دارایی است. دارایی‌های پولی شامل پول، اعتبار و یا وام، دارایی‌های فیزیکی شامل تجهیزات، زمین، ساختمان، کالاها و موجودی انبار، دارایی‌های معنوی یا نامشهود شامل هر نوع دارایی غیرفیزیکی دیگر (دانش فنی و تکنولوژی، علائم تجاری، حق نشر، حق کشف و اختراع، مجوزهای حقوقی). امروزه دارایی‌های معنوی یا نامشهود شرکت‌ها در تجارت جهانی و کسب درآمد بیشتر برای بنگاه‌های کوچک و بزرگ اقتصادی از اهمیت بسزایی برخوردار شده است. یکی از فعالیت‌های دشوار در زمینه فناوری، ارزش‌گذاری آنها می‌باشد. از آنجا که فناوری جزء دارایی‌های معنوی بوده و از ارزش غیرملموس برخوردار می‌باشد، تبدیل کردن ارزش غیرملموس آن به صورت ملموس و بیان آن به زبان پولی، کار بسیار دشوار و پیچده‌ای است که نیاز به مطالعه، تحقیق، آموزش فراوانی دارد.

انواع روش‌های ارزشگذاری فناوری و سهام

به طور کلی دو رویکرد اساسی برای قیمت‌گذاری وجود دارد که عبارتند از:

  1. رویکرد اول:استفاده از روشهای تجربی مبتنی بر سعی و خطا برای تخمین قیمت (قواعد سرانگشتی)
  2. رویکرد دوم: استفاده از روشهای علمی و ریاضی برای تخمین قیمت

روش‌های تجربی مبتنی بر سعی و خطا و تخمین سرانگشتی، به عنوان یک روش مرسوم در بنگاههای اقتصادی، تخمینی بر اساس ذهنیت متخصصان و تجربه آنها از ارزش محصول صورت می‌گیرد و براساس آن قیمتی برای ارائه به بازار تعیین می‌گردد و سپس براساس بازخورد گرفته شده از بازار تعدیل و اصلاح می‌شود. این روش کاربرد زیادی ندارد، زیرا در مورد حق‌الامتیازهای مختلف، هزینه‌ها و درآمدها و ریسک‌های متفاوتی وجود دارد، اما به عنوان روشی ساده مورد استفاده قرار می‌گیرد. از مدل‌های علمی ارزش گذاری فناوری نیز می‌توان به روش‌های هزینه‌محور، درآمدمحور، بازار محور و گزینه واقعی اشاره کرد که متناسب با شرایط، از این روش‌ها استفاده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همراه شما هستیم!

موسسه حسیب ۱۵ سال تجربه مستمر

تجربه فعالیت در صنایع مختلف اعم از سازمان های دولتی و خصوصی، تولیدی، خدماتی و یا پروژه محور و استفاده از مدل های مختلف علمی و عملیاتی در هر سازمان، توانایی حسیب  را در حل مساله به طور فوق العاده افزایش داده است. به طوری که حل مسایل پیچیده و ارایه راهکارهای ساده، به جزیی از فرهنگ سازمانی حسیب تبدیل شده است.

مشتریان ما

 با مهمترین مشتریان و شرکا تجاری موسسه مالی و اقتصادی حسیب ایرانیان آشنا شوید

درخواست مشاوره

اگر نیازمند مشاوره هستید فرم های مربوطه را تکمیل کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

تماس با ما

 پرسش یا نظری دارید؟ در بارۀ برنامه ها ویا خدمات ما به اطلاعات بیشتری نیازمندید؟ با ما تماس بگیرید!